Календар знаменних та пам'ятних дат

До 100-річчя "Щедрика"

        «Щедрик» відкрив світові Україну
В грудні 2022 року Україна відзначила унікальну дату своєї спільної із США музичної історії-100-річчя американської прем’єри «Щедрика» М. Леонтовича. Тієї самої колядки Carol of tht Bells, яка щороку лунає у всіх куточках Америки й цілого світу.

Уперше пісня прозвучала на американському континенті 5 жовтня 1922 року під час концерту хору Олександра Кошиця у Carnegie Hall. Виступ став кульмінацією турне українських співаків, які гастролювали за кордоном з ініціативи Голови Директорії і головнокомандувача армії Української Народної Республіки Симона Петлюри, з метою міжнародного лобіювання ідеї української незалежності та пошуку підтримки України у війні з росією. За задумом глави української держави, хор мав прорвати російську інформаційну блокаду, відкрити світові Україну через її культуру, й цим протистояти російській пропаганді, що заявляла, як і сьогодні: «українського народу не існує».
Упродовж 1919-1924 років хор Олександра Кошиця виступив у 17 країнах Західної Європи, Північної та Південної Америки. Хітом гастролей став «Щедрик» Миколи Леонтовича. Від Відня та Парижа до Нью-Йорка та Ріо-де-Жанейро-усюди пісня викликала захоплення закордонної публіки, а в залах лунало «Vive L’Ukraine!»
Втім, української незалежності західний світ тоді так і не визнав.
Спроби України здобути незалежність зазнали поразки. Встановився більшовитський режим. Серед його численних жертв опинився і композитор-23 січня 1921 року його застрелив у батьківській хаті на Вінниччині агент російського ЧК. Однак Україна залишила світові музичний дар.
Після завершення турне мелодія Миколи Леонтовича стала популярною у США, а в1936 році відомий американський диригент українського походження Пітер Вільговський написав до пісні англомовний текст: «Я прибрав українські слова «Щедрика» і замість цього зосередився на веселому передзвоні дзвоників, який мені почувся в музиці». Так з’явилася відома нині на весь світ «Колядка дзвонів».
Сьогодні Україна знову протистоїть російській агресії і знову потребує підтримки Західного світу.
Уроки історії сьогодні, як ніколи, стають актуальними. Тож цьогорічний ювілей «Щедрика»-це унікальна для України нагода через історію пісні розповісти історію своєї понад 100-річної боротьби за незалежність від росії.

__________________________________________________________________________________________________________




 Забуття-ось таємниця молодості.

Ми старіємо тільки через память.

Ми занадто мало забуваємо.


Еріх Марія Ремарк.

 «Три товариші»



Кращий спосіб не шкодувати про щось –

 постаратися це забути. 

                                   Фредерік Бегбедер.

                                                        «Любов живе три роки»





КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ ТА ПАМ'ЯТНИХ ДАТ
на 2022-2023 навчальний рік








Немає коментарів:

Дописати коментар