Звіт про роботу шкільної бібліотеки
за 2023-2024 навчальний рік


Всесвітньо відомому художнику, філософу, археологу, мандрівникові і письменнику М. Реріху належать слова, які не підлягають сумніву: «Там де процвітають бібліотеки, там мир і благодать, повага до людства і успішне вирішення найважчих соціальних проблем».

Дана теза лише підтверджує думку про те, що бібліотеки є базовим елементом культурної, наукової, освітньої, інформаційної інфраструктури країни. Вони важливі для розвитку інформаційної та мовної культури суспільства, різнобічного виховання, формування стійкого інтересу до вивчення та розуміння національної історії та культури. Бібліотеки сприяють розбудові читаючої та мислячої нації, сприяють просвіті.

         Справедливість думки В. Сухомлинського, що бібліотека в школі –це кабінет номер один, передбачає пріоритетність її інформаційної функції.

Отже шкільна бібліотека – це скарбниця інформації в школі, фундамент освіти і самоосвіти. Найголовніше завдання бібліотекаря – прищеплювати учням любов до книги, формувати вміння користуватися нею та швидко орієнтуватися в інформаційному просторі.

Діяльність шкільної бібліотеки ліцею «Лідер» ґрунтується на таких нормативно-правових документах: Конституція України; Закон України «Про бібліотеку і бібліотечну справу»; Закон України «Про мови в Україні»; Закон України «Про загальну середню освіту»; Положенні «Про шкільну бібліотеку» та ін. а тому спрямована на реалізацію завдань, що випливають з науково-методичної проблеми та щорічного загального плану навчально-виховної роботи загальноосвітнього закладу.

Таким чином, проблемним питанням шкільної бібліотеки ліцею «Лідер» в 2023-2024 н.р. було: «Інформаційне забезпечення освітньої діяльності навчального закладу за допомогою інноваційних форм і методів роботи шкільної бібліотеки, популяризація ролі книги та читання в умовах воєнного стану.»

Військовий стан вніс свої зміни в робочий процес закладів освіти, а, отже, і в роботу шкільної бібліотеки. Незвична ситуація підштовхнула бібліотекарів ліцею шукати нові форми роботи, нові можливості комунікації зі своїми користувачами, звернути увагу на важливість власної присутності в Інтернет-просторі.

Найбільш популярним каналом взаємодії шкільної бібліотеки з користувачами стали соцмережі.

Так, основним інформатором популяризації роботи шкільної бібліотеки стала сторінка «Шкільна бібліотека» у соціальній мережі Facebook.

Завдання та напрямки роботи бібліотеки впродовж навчального року випливали з реалів часу та ситуації, в якій опинилася країна, а тому були спрямовані на:

ü сприяння реалізації концепції Нової української школи;

ü створення комфортного та безпечного бібліотечного середовища для здійснення національно-патріотичного виховання сучасними засобами шкільної бібліотеки;

ü прищеплення шкільній молоді істинних життєвих цінностей, виховання активної громадянської  позиції, відповідального ставлення до майбутнього своєї Батьківщини шляхом популяризації книги та читання та мотивації читання;

ü соціалізацію та адаптацію учнів в освітньому просторі та їх психо-емоційну захищеність;

ü координацію роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками з популяризації книги та читання;

ü розвиток творчого потенціалу, пізнавальних здібностей та інтересів школярів традиційними та інноваційними засобами шкільної бібліотеки;

ü інформаційне забезпечення програмних та факультативних знань, самоосвіти школярів, підвищення значення української мови як національної цінності;

виховання в учнів бережливого ставлення до книги як головного джерела знань.

Важливим завданням шкільної бібліотеки є якісне і своєчасне забезпечення підручниками всіх користувачів. Задачі, які стоять перед бібліотекою для виконання цього завдання- облік, обробка, розміщення підручників, збереження фонду.

Так, бібліотечний фонд впродовж 2023-2024 н.р. збільшився на 275 примірників (підручників), і на кінець навчального року складає 42365 примірників: галузева література – 24701 екземпляр, підручники – 17664 екземпляри.

Бібліотечні працівники «Лідеру» О. Плотнікова та І. Рак впродовж навчального року здійснювали системну та цілеспрямовану роботу по інформаційному забезпеченню, спрямовану на успішне засвоєння школярами навчальних програм, сприяли розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів та здібностей завдяки пошуку та використання у своїй діяльності найбільш ефективних, як традиційних , так і інноваційних технологій; удосконалювали нові форми дистанційної роботи, забезпечували можливості найбільш повного та швидкого доступу до документів.

На сучасному етапі шкільна бібліотека, як структурний підрозділ

загальноосвітнього закладу, залишається центром духовного, культурного та пізнавального розвитку учня-читача.

Важливим виховним напрямком бібліотеки в реаліях сьогодення визначено громадянсько-патріотичне виховання, яке базується на формуванні першооснов національної свідомості, а саме: розуміння своєї приналежності до нації; любові, поваги до національної мови, традицій; основ фундаментальних рис національного характеру; почуття любові до України, до свого народу; пошани до видатних вітчизняних історичних діячів, історії, традицій, вболівання за майбутнє України.

Тому ключовими орієнтирами в організації шкільною бібліотекою масових заходів було: 

·     краєзнавче виховання-знання свого краю, його історії, літератури – невід’ємна частина духовності дитини, важливий засіб забезпечення нерозривного зв’язку минулого нашого краю із вітчизняною і світовою історією;

·     громадянсько-патріотичне виховання–процес формування громадянськості як інтегрованої якості особистості, що дає людині можливість відчувати себе морально, соціально, політично, юридично дієздатною та захищеною;

·     національно-патріотичне виховання – формування гармонійно розвиненої, високоосвіченої, соціально активної та національно свідомої людини, наділеної глибокою громадською відповідальністю, здоровими інтелектуально-творчими й духовними якостями, родинними й патріотичними почуттями, працьовитістю, підприємливістю й ініціативністю;

·     духовно-моральне виховання – цілеспрямований виховний вплив школи, сім’ї, громадськості, спрямований на формування стійких моральних якостей, потреб, почуттів, навичок поведінки на основі засвоєння ідеалів, норм і принципів моралі, духовності та практичної діяльності.

Таким чином успішному розв’язанню проблемного завдання бібліотеки «Лідеру» впродовж 2023-2024 н. р. сприяло виконання її основних функцій: освітньої, інформаційної, виховної. З цією метою бібліотечні працівники стратегію та тактику своєї роботи спрямували в творче русло. Був задіяний досить широкий потенціал інформаційних технологій, інноваційних форм роботи.

Так, формуванню інформаційної культури школярів, мотивації їх читацької активності, популяризації нової української книги, розвитку їх інтелектуальних та пізнавальних можливостей сприяла різнобічна виставкова діяльність: до Дня визволення України від нацистських загарбників виставка документальних матеріалів «Визволення України: ціна перемоги», виставка-панорама «Черкащина-мій рідний край", виставка-екскурс "Сміла-отчий дім", виставка-портрет «Славетні земляки», «Черкащина-перлина України», «Витязі Смілянщини», до Всесвітнього дня дитини виставка-пояснення «Дітям світу – сонце й мир»

Віртуальні виставки: віртуальний екскурс, присвячений 105-річниці від дня народження В.Сухомлинського «Золоті поради від Сухомлинського».

https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/348549987603052, мотиваційний рядок до Дня української писемності та мови: «Золоті зерна мудрості про мову»

https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/1037503680826929, відео презентація до 110-річниці з дня народження П. Воронька

https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/733487182018599,

виставка-свідчення «Шевченко-гордість Черкащини» (до 210-річниці з Дня народження Т. Шевченка, https://www.youtube.com/watch?v=MJfr03jVRXM), інформаційний колаж, присвячений 70-річниці Черкаської області «Черкащина-України рідної окраса» (https://www.facebook.com/100059725702259/videos/225495843964163?idorvanity=61551345235736&locale=uk_UA), віртуальна виставка-огляд «Письменники Черкащини» (https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/2631330203686222?locale=uk_UA), інформаційна викладка «Невідома Леся», присвячена 153-річниці Л.Українки (https://www.facebook.com/photo/?fbid=122140014416044841&set=pcb.122140014548044841&locale=uk_UA), цікавинки із бібліоскриньки «Цікаві факти про життя білих ведмедів». (матеріал приурочений Дню білого ведмедя https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/2124234574589136?locale=uk_UA), в рубриці «Сторінка книгомана»була представлена презентація книги Надійки Гербіш «Яблука війни» (https://drive.google.com/file/d/1FYDnWUPTBGM6T4J93-TKKU2gcgT0M3Gw/view?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2XGfl2K0qJBk26c8jG_WXxzMnw_VcxeyuYVNVcbxGzfWgW_IyK00ZX5fU_aem_AdONSlEAveVy-vnMJPUpaZV7fMAUtrKyS9bIVVfI9EHV2SVCjJ4B0VindjDJw2u6YOhumL0SpYgPT2VhHpMVSQGp), аудіо-роздум «Книга-це зброя» (https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/2576728002530879?locale=uk_UA),

міні-проект «Вічне слово-мама» до Дня матері (https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/449971340945116?locale=uk_UA)

Розвитку творчого потенціалу ліцеїстів, їх пізнавальних здібностей, формуванню комунікативих вмінь та навичок сприяли такі форми роботи як: челендж. «Поетичне намисто» в рамках місячника шкільних бібліотек (4-А),

https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/248286867905781, творча зустріч з письменниками Володимиром Аренєвим (Київ) та Катериною Міхаліциною (Рівенщина – Львів)у рамках проєкту Українського ПЕН «Мереживо. Літературні читання у містечках України».

читацький марафон «Поетична веселка з віршів для дітей П. Воронька» (3-Б); https://www.facebook.com/skil.na.biblioteka/videos/1350264919021127,

створення книжки-віршу за творами . Воронька для дітей «Я-художник-ілюстратор» (3-Б); майстер-клас по виготовленню ялинок з сюрпризом у техніці оригамі в рамках акції «Подарунок до Різдва українському воїну» за участі  громадської активістки Д. Александрової (; майстер-клас «Супрематична листівка» за участі художниці Т. Литвин, шкільний онлайн-марафон, присвячений Міжнародному дню поезії «Поезія мого дитинства» (2-А, 4-А)

З метою всебічного виховання школярів, формування в них активної життєвої та громадянської позиції, прищеплення підростаючому поколінню духовних цінностей були проведені відкриті масові заходи: в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек (етнографічна мандрівка «Вареник-національний бренд української кухні», 7-В), гра-вікторина "Моя Батьківщина-Україна", (2-Б), гра-мандрівка "Світ добра-творіння наших рук" до Дня толерантності (5-А), абетка правових знань «Права дитини-права громадянина» з елементами творчих міркувань до Всесвітнього Дня прав дитини (4-А), в рамках проекту «Вірші для дітей П. Воронька-джерело радості та виховання»-Гостини у П. Воронька «Щедроти своєї душі він віддав найменшим»; творче засідання «Я-художник-ілюстратор»; в рамках Тижня національного читання (3-Б), літературний салон з місцевою поетесою В. Синаєвською «Мої думки опише в небі вітер» (ІІ-І курс), бібліомандрівка «Її Величність Книга запрошує в гості!» до Дня читання вголос (2-А), арт-комунікатив "Рідне слово- не полова" до Дня рідної мови (IІІ-І), година спілкування з мистецтвом «Стояла я і слухала весну…» до 153-річниці з дня народження Л. Українки (6-Б), бібліовояж "Шевченко-гордість Черкащини» до річниці з дня народження Т. Шевченка (9-В), творчий салон з і смілянською потесою Т. Шугар-Благодатною «На вістрі слова» до Міжнародного дня поезії (ІІІ-І).

Ефективним напрямком в роботі шкільної бібліотеки являється проектна діяльність. Саме вона допомагає створити в бібліотеці творче середовище для всіх вікових категорій читачів, де б вони змогли проявити власні таланти та відкрити творчі здібності.

Так, впродовж навчального року шкільною бібліотекою були розроблені та реалізовані наступні проекти: для учнів 3-Б класу до 110-річниці з Дня народження П. Воронька-«Поезія П.Воронька для дітей-джерело радості та виховання» в рамках Тижня національного читання; для учнів 2-А, 4-А, 5-А-творчий проект «Читаємо вголос українською!», приурочений Всесвітньому дню читання вголос, для учнів ІІІ-І курсу-stem-проєкт "Загадка шекспірівського генія" до 460-річниці з дня народження В. Шекспіра.

            Робота з творчо обдарованими дітьми-один із пріоритетних напрямків в реалізації бібліотекою ліцея її освітньої функції. Тут варто зазначити, що бібліотечні працівники активно співпрацюють з батьками, класними керівниками, вчителями-предметниками по виявленню творчого ресурсу серед шкільної молоді, сприяють підготовці читачів до творчих конкурсів.

Так, щорічно кращі читачі ліцею стають переможцями міського молодіжного літературного онлайн-конкурсу до Дня рідної мови «Українська об’єднує!».

В цьому навчальному році І місце виборола учениця ІІІ-І курсу Ю. Стоноженко.

Досить плідною сторінкою в житті шкільної бібліотеки ліцею являється її творча співпраця з публічними бібліотеками міста. Атмосфера співтворчості відіграє потужне значення у долученні школярів до історичного та літературного краєзнавства, а отже сприяє пробудженню в них інтересу до історико-культурної спадщини рідного краю, що являється важливим кроком на шляху національно-патріотичного виховання молоді.

Так, у 2023-2024 н.р. юні ліцеїсти були гостями та активними учасниками більше як тридцяти масових заходів, проведених працівниками міських книгозбірень, приурочених пам’ятним та ювілейним датам.

            Імідж бібліотеки створюють ті, хто в ній працюють. Тому варто зазначити, що бібліотекарі «Лідеру» постійно дбають про зростання свого фахового та професійного рівня, активно долучаючись до участі у різних формах методичної роботи та займаючись самоосвітою.

            Так, О.Плотнікова, І. Рак у 2023-2024 н.р. взяли участь у Громадському діалозі «Бібліотека й громада: співпраця в реаліях воєнного часу», в онлайновому марафоні з інноваційного досвіду публічних бібліотек України, методичному інвенті «Організація діяльності шкільної бібліотеки мовою регламентуючих документів».

О. Плотнікова взяла участь у вебінарах на освітній платформі «На Урок»: «Альтернативи Jamboard для організації навчальної діяльності: огляд онлайн-дошок для навчання»; «Урок через Zoom та Google Meet: цікавинки для проведення дистанційних занять»; «Вчитель і штучний інтелект: сила співпраці для ефективного навчального процесу», а також на платформі ІПП-«Відео-конструктори для створення бібліотечних роликів або відеоконтенту», «Бібліотека нового покоління: інноваційні форми роботи». Долучилася до участі в науково-практичній конференції (змішаний формат) «Олена Пчілка: барви особистості та феномен національного духу», присвяченій 175-річниці з дня народження О. Пчілки.

І.Рак- взяла участь у вебінарах на платформі «Всеосвіта»: «Якісний освітній процес і ефективне тестування: новації від Всеосвіти», «Використання комунікаційної технології STORYTELLING в освітньому процесі», «Авторський читацький щоденник як новітній інструмент розвитку внутрішньої мотивації особистості».

Постійно популяризує власні напрацювання на освітянському інтернет-порталі «На Урок»

завідувачка бібліотеки О. Плотнікова. В 2023-2024 н.р. додала розробки заходів:гра-змагання "Рідна земля - мов  колиска золота" (https://naurok.com.ua/publ/293637), гостини у Платона Воронька. «Щедроти своєї душі він віддав найменшим!...» https://naurok.com.ua/publ/384133.

            О. Плотнікова взяла участь в обласній освітянській виставці-конкурсі «Нова українська школа Черкащини-2024». За представлений на виставку методичний посібник «Шляхи піднесення ефективності національно-патріотичного виховання засобами роботи шкільної бібліотеки в умовах ризиків, викликаних війною» нагороджено Дипломом інституту ІІ ступеня.

Із вище зазначеного випливає, що пошук нових підходів в роботі бібліотечних працівників ліцею О. Плотнікової та І. Рак спрямований на утвердження іміджу бібліотеки Нової української школи, як творчого простору та фактору безпеки, співпраці, національного та громадянського єднання нової генерації українців.

 

Підготувала завідуюча

бібліотеки О. Плотнікова